Xelis Nedir _ Xel Madenciliği Nasıl Yapılır ? CPU / GPU MINING

XELIS Nedir?

XELIS, sıfırdan geliştirilmiş bir kripto paradır ve BlokDAG, Homomorfik Şifreleme, Sıfır-Bilgi Kanıtı ve Akıllı Sözleşmeler içerir.

Güvenliğini sağlamak ve hızlı olmak için, meşhur programlama dili Rust kullanılmaktadır ve bellek güvenliği özelliklerinden yararlanılmaktadır.

Olay odaklı bir sistem üzerine kurulu olup, geliştiricilerin ağda meydana gelen herhangi bir olay hakkında bilgilendirilmesini ve bu olaylara anında tepki vermesini sağlayan asenkron görevler kullanmaktadır.

Ana Özellikler BlokDAG, ağın ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini artırmak için etkindir. Yumuşak çatallarda iki zincir arasında seçim yapmak yerine, BlokDAG bu zincirleri birleştirir.

Transaksiyonlarda (aktarılan miktarlar) ve bakiyelerde gizlilik sağlamak için Homomorfik Şifreleme kullanılmaktadır.

ElGamal şifreleme sistemi, homomorfik özelliklere sahip olan ve yaygın olarak bilinen bir şifreleme algoritması olduğu için tercih edilmiştir. ElGamal hızlıdır ve güvenlik düzeyini sağlamak için Ristretto255 eğrisi ile birlikte kullanılmıştır (~128 bitlik güvenlik). ElGamal ile kullanılabilen homomorfik işlemler, şifreli metinler arasında ve/veya düz metinlerle toplama/çıkarma ve düz metin değeriyle çarpma işlemlerini içerir.

Hızlı, küçük ve herkes için daha kolay olması için Hesap Modeli (Bitcoin’deki UTXO yerine) tercih edilmiştir. Bu, UTXO modelinden daha esnek bir sistem ve gerçekten değiştirilebilirliği sağlayan girişleri ve çıkışları bağlama ihtiyacı olmaması nedeniyle daha iyi bir gizlilik sunar. Ayrıca, tüm geçmişi indirmek yerine sadece zincirin son durumunu indirmek için hızlı senkronizasyon özelliğini etkinleştirir.

Boyutunu azaltmak için Budama sistemi de mevcuttur, bu eski blokları ve işlemleri kaldırarak blok zincirinin boyutunu azaltır.

Ağ trafiği analizini önlemek ve daha iyi bir gizlilik sağlamak için P2p Şifreli Ağ kullanılmaktadır. Tüm düğümler arasında gönderilen mesajları şifrelemek için ChaCha20-Poly1305 şifreleme algoritması kullanılarak her GB veri gönderimi ile bir anahtar döndürme işlemi gerçekleştirilir.

Gelecekte Akıllı Sözleşme desteğini etkinleştirmeyi hedefliyoruz.

Tüm mevcut özellikler hakkında daha detaylı bilgi için Liderlik tabanını kullanın.

Ağ Herkesin kolaylığı için çeşitli yerleşik ağlar sunuyoruz.

Ana Ağ Ana Ağ, 20 Nisan 2024’e planlanmıştır. Test Ağı Mevcut durumda çalışmaktadır. Geliştirme Ağı Bu ağ, kendi yerel zincirinizi oluşturmak istediğiniz yerel geliştirme amaçları için kullanılır. Bu 3 ağın tamamen aynı konsensüs kurallarına sahip olduğunu unutmadan, aynı zincir veya eşlere sahip değillerdir.

Test ağı ve geliştirme ağı sadece test amaçlı olarak mevcuttur ve istenildiği zaman sıfırlanabilirler.

Konsensüs Mevcut konsensüsün yapılandırması şöyledir:

Hedef Blok Zamanı 15 saniyedir. Minimum işlem ücreti, KB başına 0.00001000 XEL’dir. Tam para 8 ondalığa kadar bölünebilir. Maksimum arz, 18.4 milyon olarak belirlenmiştir. Maksimum blok boyutu 1.25 MB olarak belirlenmiştir. Maksimum işlem boyutu 1 MB olarak belirlenmiştir. Farklı ağlar arasında adreslerin yanlış kullanımını önlemek için onlara bir önek atadık. Ana ağ adresleri xel önekiyle başlarken, diğer ağlar (geliştirme/test ağı) xet ile başlar.

Hedefler Homomorfik Şifreleme ve Sıfır-Bilgi Kanıtı kullanarak Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi bir gizlilik sağlamayı hedefliyoruz. Bu, sadece sizin harcadığınız ve ne kadar sahip olduğunuz dışında kimse tarafından görülemez anlamına gelir.

Ölçeklenebilirlik ve güvenlik, BlokDAG kullanarak çözmeye çalıştığımız bir diğer noktadır. Düşük bir blok zamanı hedefimiz olduğundan dolayı bazı öksüz bloklarımız olabilir. Öksüz blokların oranını mümkün olduğunca azaltmak için BlokDAG kullanarak, daha yüksek blok sayısı, daha hızlı onay, daha iyi güvenlik ve daha fazla işlem hızı sağlar.

Akıllı Sözleşmeler, gerçek bir DeFi ekosistemi inşa etmek için bir gerekliliktir, kendi Sanal Makinemizi kullanarak Akıllı Sözleşme desteği sağlanması planlanmıştır.

Gizli Varlıklar, gerçekten merkezi olmayan tokenlara sahip olmayı sağlar ve sadece bir Akıllı Sözleşme tarafından yönetilen sayılar yerine, XELIS gibi aynı gizlilik ve merkezi olmayanlık seviyesine sahiptir.

Merkezi olmayan ağ, kendi güvenliği için ve herhangi bir başarısızlık noktasını ortadan kaldırmak için bir gerekliliktir. Dünyanın her yerine yayılmış birçok düğümle merkezi olmayan bir ağa sahip olabiliriz, ancak madencilerin ödüllerinin merkezi olmayanlaştırılması da mümkündür. Bu, dostça bir PoW algoritması kullanarak XELIS madenciliğine katılmaya CPU’ları ve GPU’ları çekerek yapılır.

Kullanım kolaylığı, herkesi çekmek ve günlük kullanımda gerçek benimsemeyi hedeflediğimiz ana odak noktamızdır. Bu, sadece yazılımımızı kullananlar için değil, aynı zamanda her türlü uygulama oluşturmak ve entegre etmek için geliştiriciler için de geçerlidir.

Finansman XELIS, topluluk tarafından yönlendirilen bir projedir ve herhangi bir şirket veya kuruluş tarafından finanse edilmemektedir. Gelişimine, başarısına ve sürekli desteğe yardımcı olmak için, blok ödülünde azalan bir geliştirme ücreti eğrisi belirledik. Bu fonlar, blok zincirinin büyümesi için kullanılmak üzere güçlü bir erken ekosistemi sağlamak için hayati öneme sahiptir.

Fonlar, bir para tuzağı veya hızlı bir dönüşüm için değil, geçmiş/gelecek ağ geliştirme masrafları için kullanılmaktadır. Topluluk, fonların nasıl harcanacağına ilişkin önerilerde bulunabilir, sorular sorabilir ve karar vermeye yardımcı olabilir.

Mevcut geliştirme ücreti eğrisi şu şekildedir:

Bloktan 0’a kadar olan 1.250.000 bloktan (%15) başlar (beklenen süre ~6 ay, BlokDAG ile). Bloktan 1.250.001’e kadar olan 3.000.000 bloktan (%10) devam eder (BlokDAG ve ağ büyümesiyle birlikte beklenen süre ~6 ay daha). 3.000.001’den projenin geliştirilmesi ve yeterince kararlı hale gelmesine kadar (%5) devam eder. Azalan bir ücret eğrisi seçmemizin birden fazla nedeni vardır, ancak bunlardan biri, özellikle blok ödülünün en yüksek olduğu ve madencilik zorluğunun en düşük olduğu dönemlerde büyük madencilerin çok fazla kazanmasını önlemektir. Bu, genç bir pazarın hızlı bir birikim ve manipülasyondan kaçınmak içindir. Bütün bunlara rağmen, madencilerin hala kar etmek ve uygun gördükleri her yere yeniden yatırım yapmak için bolca fırsatı vardır.

Şu anda, XELIS’in Akıllı Sözleşme yetenekleri yoktur, ancak entegrasyondan sonra, ücretleri birden fazla vekil tarafından yönetilen özel bir Akıllı Sözleşmeye yönlendirebiliriz. Bu, bir DAO oluşturmayı ve bunların tamamen güvenilir ve basit bir şekilde yönetilmesini sağlar. Artı tarafı, ücretlerin kalıcı olmamasıdır. Azalacaklar ve ağ bunlara ihtiyaç duymadan tamamen muaf olabilir.

Tüm bunların ötesinde, bir geliştirme ücreti en iyi çözüm olduğuna karar verdik. Madencilik altyapımız yok ve madencilik ağını kendimiz etkili bir şekilde madenleyemeyiz. Büyük madencilerle rekabet edemediğimizi ve sağlıklı bir büyüme ortamı için fonlara ihtiyacımız olduğunun farkındayız. Bu platform için en iyi niyetimiz, güçlü kuruluşların hızlı bir dönüş yapmak için katıldığı bir platformdan ziyade, orada kalmaktır. Geliştirme fonu, onlarla aynı oyun alanında kalmamızı ve ağın tam olarak ihtiyaç duyduğu yere geri enjekte etmek için buradadır.

XEL resmi web sitesi: https://xelis.io/

Blok gezgini: https://explorer.xelis.io/blocks

GitHub: https://github.com/xelis-project/xelis-blockchain/releases

Telegram: https://t.me/xelis_io

XELIS MADENCİLİĞİ HAKKINDA EĞİTİM VİDEOMUZ!

https://www.youtube.com/watch?v=KxyWPPeAXZM