Bitcoin ETF | Hong Kong’da Kripto Para ETF’leri Listelendi, İlk Gün 87.65 Milyon Dolarlık İşlem Gerçekleşti

Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum spot ETF’leri 30 Nisan’da piyasaya sürüldü. Denetim Kurulu “kripto para dünyasında bir gün, insan dünyasında bir yıl” uyarısında bulunarak riskleri tam olarak anlamanın önemli olduğunu belirtti. Hong Kong Borsası’na göre, kripto varlık ETF’lerinin işlem hacmi 4 kat arttı.

Hong Kong’da ilk Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) spot ETF’leri bugün (30 Nisan) ilk kez piyasaya sürüldü. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) yatırım ürünleri bölümünden Yürütme Direktörü Tsai Fung-yi, “kripto para dünyasında bir gün, insan dünyasında bir yıl” diye uyarırken yatırımcıların kripto varlıkları hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları ve risklerini değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Hong Kong Hükümeti Maliye ve Hazine Dairesi Müsteşarı Chen Ho-lim ise hükümetin farklı önlemlerle istikrarlı ve dinamik bir kripto varlık ekosistemi oluşturmayı amaçladığını ve bugün Asya piyasasında ilk kez kripto varlık spot ETF’lerinin listelendiğini belirterek Hong Kong’un kripto varlık gelişiminde Asya’nın önde gelen şehri olduğunu doğruladı. Chen Ho-lim, hükümetin kripto varlık ticaret platformlarının dışındaki ilgili işlere uygun düzenleme önlemleri konusunda aktif olarak araştırmalar yaptığını ve ilgili halka danışma döneminin sona erdiğini ve yaklaşık 70 yanıt aldıklarını ve taslakları en kısa sürede yasama meclisine sunacaklarını belirtti.

Hong Kong Borsası CEO’su Charles Li, listeleme töreninde Asya’nın ilk kripto varlık spot ETF’lerinin doğuşunu, ETF ürünlerinin yatırımcılar için düşük maliyetli bir şekilde portföylerini çeşitlendirmenin önemli bir aracı olduğunu ve Hong Kong’un ETF piyasasının 20 yıldan fazla bir süredir farklı para birimleri, bölgeler ve varlık sınıflarını kapsadığını belirterek Hong Kong’un ETF ürün hattını daha da zenginleştirecek olan günümüzde piyasaya sürülen kripto varlık spot ETF’lerinin Hong Kong’un uluslararası bir varlık yönetimi merkezi olarak rekabet gücünü artıracağını belirtti.

HashKey Group COO ve HashKey Exchange CEO’su Derek Wong, Hong Kong’ta kripto varlık spot ETF’lerinin teşvikiyle HashKey Exchange’in müşteri varlıklarının 29 Nisan Pazartesi günü 3.3 milyar Hong Kong dolarını aştığını ve ETF pazarının daha da gelişmesiyle ilgili olarak ilgili ölçeklendirmenin devam edeceğini belirtti.

Hong Kong’un “Yeni Sermaye Yatırımcı Giriş Programı” 2023 yılında başvuruları kabul etmeye başladı ve uygun başvuru sahiplerinin en az 30 milyon Hong Kong doları yatırım yapmaları gerekmektedir, bunların arasında ETF’ler de bulunmaktadır. Wong, yurtdışında da büyük ilgi olduğunu belirtti.

Telegram Grububumuz: https://t.me/dailycoinmining