Eski Binance CEO’su Changpeng Zhao dört ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir federal yargıç, eski Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’yu ABD kara para aklama yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırdı.

Batı Washington Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 30 Nisan’da yapılan bir duruşmada, Yargıç Richard Jones, Zhao’yu dört ay hapis cezasına çarptırdı. Savcılar, eski Binance CEO’sunun kripto borsasındayken etkili bir Kara Para Aklama (AML) programını sürdürmedeki ihmali nedeniyle üç yıl hapis cezası istemişlerdi ve Zhao kasımda suçlu bulunduğu için. CZ’nin avukatları, ona denetimli serbestlik verilmesini talep ettiler.

Mahkemede alınan raporlara göre, Yargıç Jones, Zhao’nun Binance’ta belirli yasa dışı faaliyetler hakkında “hiçbir zaman bilgilendirilmediği” yönündeki iddialara karşı çıkarak savcıların cezayı 18 aydan üç yıla çıkarmasını istedi. Son savunmalarda, hükümetin avukatları, CZ’nin Binance’taki yaklaşımının izin istemek yerine affetmeyi istemek olduğunu söylediler ve eylemlerinden kar elde etmesine izin verilmemesi gerektiğini savundular.

Savunma adına konuşan Kevin Mosley, “Hapis cezası, suçun ciddiyetini yansıtmak için gerekli” dedi ve daha sonra şunları ekledi: “Burada bir denetimli serbestlik cezası, diğerlerini yasayı çiğnemeye ve bunu en büyük ölçekte yapmaya teşvik edecektir.”

Zhao’nun avukatları, mahkemeye sunulan ancak halka kapalı tutulan belgelerdeki bilgileri “hakim tarafından cezalandırma açısından dikkate alınması gereken etkileyici bir faktör” olarak işaret etti. Onun yasal ekibi, Yargıç Jones’un Zhao’nun zenginliğinin onu hapishanede bir hedef haline getirebileceğini iddia ederek altı aydan az bir denetimli serbestlik uygulayabileceğini ileri sürdü.

Hüküm giymeden önce CZ, eylemleri için özür dilediğini ve “düşünmek ve yansıtmak için yalnızca zamanı olduğunu” söyledi. Binance’in etkili bir AML programı uygulamaması için sorumluluk aldığını ekledi.

Duruşma başlangıçta Şubat ayından geriye itilmişti ve Kasım ayında yedi ağır suçlamadan suçlu bulunan eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in cezasının ardından yapıldı. Bir yargıç, Bankman-Fried’i 25 yıl hapis cezasına çarptırdı, ancak avukatları hem suçlamayı hem de cezayı temyiz için bir itirazda bulundu.